LGS’YE SON 1 AY KALA NETLER NASIL ARTAR?

Merhabalar. Bugünkü yazımızda sana Son 1 ay kala netlerini nasıl artırabileceğini göstereceğim İyi Okumalar.

  1. Mayıs ayında konu anlatımından vazgeçin. Deneme analizli konu tekrarına geçin ve yanlışlara odaklan bu dediğimiz den kasıt nedir? Saf konu anlatımı için mayıs ayı artık çok geç Ne yapmamız lazım bol bol Tabii ki deneme çözeceğiz deneme bazlı konu anlatımı nedir? Denemeden yapamadığımız sorular var ya işte arkadaşlar bizim için kilit noktası orası yapamadığımız sorular hangi konudansa biz o konuların tekrarını yapacağız doğrularımız bizi ilgilendirmiyor yanlışlarını odaklanacağız ki Mayıs bizim için Karlı geçecek.
  2. Eski soru bankalarını Al eline işaret koyduğun soruları tekrar gözden geçir Bir önceki maddede denemede yapamadığını sorulardan bahsettiğim gibi burada da yine yanlışların üzerine gitmekten bahsediyoruz soru bankalarını da tıpkı denemelerde olduğu gibi zaman ilerledikçe net sayılarını da gözle görülür artış olacak
  3. Sorunlu olduğunuz konularda bilgi notları oluşturun ve gözünüzün önünde bir yere asın arkadaşlar sıkıntı yaşadığımız konularda renkli postişler kullanarak bu konulara ait bilgi notları oluşturun ve odanıza çalışma Masanızda şöyle gözümüzün gördüğü yerlere asın ki göz aşinalığınız olsun ve bunlarla alakalı sorular çözerken elinizin altında bulunsun.
  4. Mayıs ayında şu üç şeyi artır nedir bunlar çalışma saati çözdüğü soru sayısı ve deneme sayısı evet mayıs ayından önce belki 2-3 saat çalışıyordun belki daha da az. Şimdi bu saat miktarını daha da artırıyoruz.  Daha önce belki hiç soru çözmüyordunuz. 300 soruya kadar bile günlük soru sayısını artırabilirsiniz Tabii Bu çözdüğünü soruların içerisinde özellikle paragraf soruları ve yeni nesil sorularında yer almasına dikkat edin deneme sayısına gelirsek En kötü ihtimalle iki günde bir mutlaka deneme çözün Hatta Eğer işe pratikleştirirseniz günlük bir ya da iki denemeye bile çıkabilirsiniz Tabii bu yapmış olduğunuz denemelerdeki yanlış çıkan soruları daha sonra çözmek ya da çözdürmek şartıyla.
  5. Mayıs ayında 4 şeye de ağırlıklar arkadaşım nedir Bunlar yeni nesil soru. paragraf sorusu, MEB örnek soruları ve çıkmış sorular yeni nesil sorudan kastımız nedir hani şu paragraf şeklindeki senaryoya sahip matematik soruları ve deney sorularından bahsediyorum işte arkadaşlar bunlara Mayıs ayında ağırlık veriyoruz Ayrıca paragraf sorusu toplarındaki paragraf sorularına ağırlık veriyoruz ve MEB örnek soruları nedir bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenli olarak her ay yayınlamış olduğu örnek sorular dan bahsediyorum işte bunlar da arkadaşlar sınavdaki sorulara çok benzer sorular olduğu için mutlaka takip edelim ve çözelim son olarak çıkmış soruları da mutlaka sınavdan önce çözelim geçmiş yıllardaki sorulardan bahsediyorum gerçek sınav sorularını bulup çıktısını alıp bu soruları da çözelim
  6. Mayıs ayının olmazsa olmazlarından Biri en düşük net çıkardığın branşa öncelik var Mesela sen sözlere yatkın bir öğrencisinindir fen ve matematik de zorlanıyorsundur doğal olarak Matematik ve fen derslerine öncelik vereceksin çalışmadaki netlerin bu derslerden de yükselsin veya sen sayısalda başarılı olan bir öğrencisindir o zaman ne yapacaksın sözel ağırlık vereceksin bol bol azalsın netlerin yükselsin soru çözerken mutlaka süre tut çünkü unutma ki bu sınav aynı zamanda bir zamanla yarış sınavı özellikle yeni nesil sorular paragraf soruları çok fazla süre aldığı için sen bu soruları çözerken Eğer süre tutarsan zamanla pratik geliştirirsin ve bu soruları daha kısa sürede çözmeye kendini alıştırırsın doğal olarak bu bir süre sınavı da olduğu için ön sıralara çıkarsın artık
  7. Mayıs ayında kıyası bırak Arkadaşım kendine odaklan kendinle yarış kendi eksiklerine ve gelişimine Bak bunları takip et kendi netlerin ile ilgilen eğer mayıs ayında da başkaları ile ilgilenmeye başkalarına bakmaya devam edersen kendinden düşük bir öğrenciyi ele alalım bu öğrenciye baktığında kendini yeterli bulacak ve çalışmayacaksın. Kendinden yüksek seviyede bir öğrenciye ile alalım bu öğrenciye baktığında da ben yapamıyorum diye moralini bozacak ve belki de bırakacaksın O sebepledir ki kıyısı mayıs ayında bırakıyorsun.
  • Ve hep bu Hedef yüksek olsun her zaman kendi öğrencilerime de söylüyorum hedefinizi yüksek tutun daha düşük hedeflere çok daha kolay ulaşabilirsiniz günlük hayattan buna Örnek vermek gerekirse Ankara’dan İzmir’e aracıyla yola çıkan bir kişinin hedefinde İzmir olduğu için Afyon’a ulaşmak ona çok kolaymış gibi gelir halbuki bu kişimiz Ankara’dan Afyon’a yola çıksaydı bu kez hedefi Afyon olduğu için Afyon’a ulaşmak ona bu kadar kolay gelmeyecekti.

Bu 8 maddeyi uyguladığın taktirde netlerinde ciddi bir artış göreceksin. Okuduğun için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.