Türkiye’deki Sınavlar

5a3bb1b561361f089cc4534e 1 - Türkiye'deki Sınavlar

Merhabalar. Bu yazıda ülkemizde ya da bir başka deyişle Türkiye’de yapılan sınavları derliyoruz ve aynı zamanda nedir ne değildir anlatıyoruz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

 

LGS: Eski adlarıyla TEOG, SBS , OKS… Adı değişen ama amacı değişmeyen bir sınav olan LGS’nin açılımı Liseye Geçiş Sınavı… Her 8. sınıf öğrencisi bu sınava 8. sınıfın sonunda girebilir ve yeterli puanları aldığı takdirde istediği liseye gidebilir.

YKS: Eski adıyla YGS – LYS… Adı değişip amacı değişmeyen sınavlardan meşhur olan bir tane daha… Bu sınavların amacı üniversiteye geçmek. Her lise son ya da bir başka deyişle 12. sınıf öğrencisi bu sınava girebilir ve aldığı puanlar doğrultusunda üniversite tercihi yapıp yükseköğretim kurumlarından birisinde okumaya hak kazanabilir.

IELTS: ILETS aslında uluslararası bir sınavdır ve tarihi oldukça ekiye dayanır. Bu sınav ülkemizde de yani Türkiye’de de yapıldığı için bu yazıda yer verdik. Bu sınav uluslararası ingilizce yeterlilik testidir ve ingilizce seviyenizi resmi olarak tescillemek için bu sınava girersiniz. IELTS gibi geçerlilik derecesi uluslararası olan birçok sınav daha var. Bunlar için yeni bir başlık açmaya gereksinim yok. Bu nedenle ismen bahsedecek olursak bu sınavlar TOEFL, PTE Academic ve EPE gibi sınavlardır.

 

Yukarıda ülkemizdeki popüler sınavlardan birkaç tanesine örnek verdik ve bu sınavları açıkladık. Ülkemiz Türkiye baz alındığında sınavlar hiç bitmez. Yazıda yer vermediğimiz bazı popüler sınavlar olarak KPSS, YDS, ALES, ALS ve AÖF sınavlarını gösterebiliriz…

BEĞENDİYSEN PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir