Sınavda Dikkati Arttırma Yolları

fft99 mf5314734 - Sınavda Dikkati Arttırma Yolları

İlköğretimden liseye her yaştan her okuldan öğrencinin sınav anında yaşadığı en büyük sorunlardan birisi dikkat dağınıklığı ya da bir başka şekilde ifade edilecek olursa odaklanma sorunudur. Peki sınav anında odaklanma sorununun önüne geçmek için sınav anında dikkat dağınıklığı yaşamamak için ne yapılmalıdır? İşte sizlere sınavda dikkati arttırma yolları.

 

KOLAY SORULARA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİN

Sınav anındaki dikkat hatalarının büyük çoğunluğunun kolay soruların çözümü esnasında yapıldığını biliyor muydunuz? Bunun önüne geçmek için şu önerileri dikkate alın:

  •  Sınav anında öncelikle test çözüm sıranızı kafanızda belirleyin.
  • Bolca değişik tiplerden sınav sorusu çözün. Bu sayede zihninizin, kolay sınav sorularına da zor sınav sorularına da kondisyon kazandığını göreceksiniz.
  • Sınav anında kolay soru, zor soru gibi bir ayrımcılık yapmayın. Yukarıda da yazdığımız gibi en çok hata kolay sorular çözülürken yapılıyor.
  • Herkesin dikkati belli aralıklarla dağılabilir. Bu sınav anı için de geçerlidir. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve dikkatinizin dağıldığını düşündüğünüz an 15 ya da 20 saniye kadar durun sonra sınav sorularını cevaplamaya dikkat edin.

SINAV ANINDA SADECE SINAVA ODAKLAN

Günlük hayatta yaşadığın güçlükler, zorluklar pek tabii ki olabilir ancak sınav anında belli bir süreliğine bunların hepsini geride bırakmalısın.

  • Sınav anına tamamen berrak bir psikoloji ile girin.
  • Sınav anında heyecanlanma, tuvalet ihtiyacı gibi beklenmedik şeyler zühur ederse bunların psikolojik olduğunu anımsayın ve endişeye kapılmadan sınava devam edin.
  • Sınav anında, sizinle aynı salonda sınava giren öğrencilerle ve onların yaptıklarıyla ilgilenmeyin. Çevrenizdeki öğrencilerin soru olarak ileride ya da geride olması onların ya da sizin iyi olduğu anlamına gelmez. O anda yani sınav anında siz ve kağıdınız teksiniz gibi düşünün.
  • Sınavda geçen zamanın çokluğu ya da bir başka deyişle sınav süresinin azalması ile ilgili kaygıya düşüp konsantrasyon kaybı yaşamayın. Odaklanmaya devam edin…
  • Tüm bu tavsiyelere uymana rağmen gergin olduğunu, stres olduğunu hissedebilirsin. Sıkıntı yok… Birkaç saniye derin derin nefes alı verdikten sonra hiçbir şey olmamış gibi sınavımıza devam edelim.

UZUN SORULAR SENDEN KORKSUN

Soruların uzunluğu ya da uzun uzun yazılmış paragraf soruları, sınav anında gözünü korkutmasın. O soru herkesin kitapçığında var. O soruda herkes senin gibi belli bir vakit harcayacak. Bunu unutma ve o paragrafı ya da uzun soruyu oku… Bu arada bizden bir taktik; soru ne kadar uzunsa aslında çözümü bir o kadar kolaydır…

 

 

VE SON OLARAK…

Unutmayın; hiçbir şey sizden, sağlığınızdan, gülümsemenizden önemli değildir. Tıpkı o sınav anında önünüzde bulunan sınav soruları gibi. Bunu bilin, bunu unutmayın ve sınav anında dikkatinizi dağıtmayın…

 

BEĞENDİYSEN PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir