Nasıl Başarılı Olunur?

sinavda basari duasi - Nasıl Başarılı Olunur?

Küçüklüğünüze gidin ve bisiklet kullanmaya başladığınız yılları hatırlayın. Eminim ki, sizde bisiklet binmeyi sonradan öğrendiniz. Bisiklete binen çocuklara bakarak kaç kere iç geçirdiniz? Bisiklet sürmeyi kaç kere hayal ettiniz ve o heyecanı ne kadar çok yaşamak istediniz? Siz de hemen bisiklete binmeyi öğrenmek istediniz. Bisiklete ilk defasında yan binmeye başladınız. Sürerken düştünüz, olmadı bir daha düştünüz. Eliniz, kolunuz kaç kere sıyrıldı, incindi ama hiç pes etmediniz. Hep bisiklet sürmenin hayaliyle yatıp kalktınız. Usanmadan, bıkmadan ve vazgeçmeden bisiklet sürmeyi tekrar tekrar denediniz ve sonraları sizde artık bisiklet sürme konusunda uzmanlaştınız. Netice de uzmanlaşma aşamasına gelmek için çok çaba ve emek harcadınız. İşte! Bu hayatta başarıyı yakalamak için düşmeniz, incinmeniz, yaralanmanız, emek harcamanız ve başarısız denemeleriniz olmak zorunda. Ta ki, başarana dek. Emin olun! Çalışmanızın ve sabrınızın ardında başarı sizi ekliyor olacaktır.

 

Şimdi büyüdünüz ve belli bir yaşa geldiniz. Yeni bir şeyler öğrenmeye ve beceriler kazanmaya nasıl bakıyorsunuz? Küçük yaştaki heyecanlarınızı duyuyor musunuz? Düşmelere, yaralanmalara, incinmelere ve her şeye rağmen denemelere devam edebiliyor musunuz? Önünüze yeni bir şeyi deneme fırsatı doğduğunda ilk günkü heyecanla ona koşuyor musunuz ya da eskiden yaşadığınız zorlukları düşünerek geri mi kaçıyorsunuz?

 

Evet, bizde ne değişti de o çocukluk zamanındaki yeni bir şeyler öğrenmek için can attığımız içimizdeki hisler değişti. Bunun tek bir nedeni var. Bizler başkalarının değerlerine, sözlerine, düşüncelerine ve davranışlarına daha çok değer veriyoruz. Kendimiz olamıyoruz, özgün olamıyoruz. Çevremizdeki olaylardan ve kişilerden daha çok etkileniyoruz ve etki altından çıkamıyoruz. İnsanlara karşı komik görünmekten ve başarısız olmaktan aşırı korkuyoruz. Yeni bir şeyler öğrenmek veya yeni beceriler kazanmak size dair bazı riskler taşıyabilir bu da size rahatsız edebilir. Ama gül, dikensiz de büyümüyor. Lakin varmak istediğiniz nihai hedef ve başarıyı düşünmek yerine süreç içerisinde karışılacağınız zorlukları ve öte yandan çevreniz ne der? Diye düşünceleriniz sizi başarısızlığa iten sebeplerdir.

 

Yaşamında başarıyı yakalamış insanların önündeki engeller ve zorluklar elbette onları da rahatsız etmiştir. Fakat bu insanlar başarıyı elde etmek için önüne çıkan bu zorluk ve engelleri bu sürecin bir parçası olarak görmüş ve kabul etmişlerdir.

 

Unutmamak gerekir ki, yola çıktıktan sonra başarısızlık diye bir şey yoktur. Başarısızlık ne zaman başarısızlık olur? Denemeyi bıraktıktan sonra. Pes etmeden yoluna devam eden için başarısızlık söz konusu değildir.

 

Başarmak İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

 

Sizler yeni bir şeyler denemekten, yeni beceriler kazanmaktan ve sonuçta başarısız olmaktan korkuyorsanız ve hedeflerinize ulaşamıyorsanız şu soruları kendinize sormalısınız.

 

Gerçeği Yansıtmayan Bir Planlama mı Yaptım?

 

İnsanoğlu acelecidir ve bir o kadarda hemen her şey oluversin düşüncesindedir. Basamakları tek tek değil üçer beşer çıkma hevesindedir. Oysa başarıya giden yol basamakları tek tek çıkmaktan ibarettir. Ancak basamakları hızlıca çıkmak sizin azminize ve çalışkanlığınıza bağlıdır. Basamakları atlayarak çıkmak gibi bir şansınız yoktur. Açıkçası işin özeti kendinize sabırlı davranmaktan başka yolunuz yoktur. Başkalarının ilerlemesini kendinizle eşdeğer tutmayın, siz sadece hedefe kilitlenin. Aksi takdirde hata yapar ve dikkatinizi başka yöne çekerek dağıtmış olursunuz.

 

Yapacağım İş Hakkında Kesin Kararlı mıyım?

 

Yeni koyulacağınız yola çıkmak için can mı atıyorsunuz yoksa olsa da olur olmasa da olur düşüncesinde misiniz? Nihai amacınıza ulaşmak adına her şeye hazır mısınız? Kısacası yola çıktıktan sonra aklınızda vazgeçmek gibi bir olasılığın dahi olmamasından emin olmalısınız.

 

Çevremde Cesaretimi Kıracak İnsanlar Var mı?

 

İnsanın yapmış olduğu bir takım denemeler hüsranla sonuçlanabilir ve böylede olması son derece normaldir. Fakat burada hüsranla biten bir deneme sonrası bizi her koşulda destekleyecek, bize inanacak ve bizi tekrar cesaretlendirecek birilerinin olmasına ihtiyacımız vardır. Çevremizde önyargılı, her şeyi tenkit eden, etrafına devamlı negatif enerji yayan insanlar varsa bu kişiler sizin enerjinizi ve şarjınızı tüketiyor olabilirler. Bu insanlara dikkat edin.

 

Başarmak Adına Kendimi Hazır Hissediyor muyum?

 

Başarıya ulaşmak, bir planın ve hazırlığın sonucudur. İlk etapta işi başarabilecek bilgi ve beceriye sahip olmalısınız. Örnek olarak, pazarlama işinde uğraşan bir kişinin ikna kabiliyetini kazanmış olması, siyasete atılmak isteyen birinin insanlar karşısında konuşmak için kurslara katılmış olması, hızlı okuyarak başarıyı yakalamak için hızlı okuma eğitimini almış olmak gibi durumlar hep bir hazırlık işidir. Sizde amaçlarınıza ve hedeflerinize ulaşmak için bilgi ve beceriyi kazanmış olmalısınız. Yani o konu hakkında çok okumayı, o alanda başarılı olmuş kişileri takip etmeyi, eğitimler almayı gerektirir. Başarıyı yakalamış insanların ortak özellikleri, sürekli yeni bir şeyler öğrenme peşinde olmalarıdır.

 

Meydana Gelebilecek Olumsuzluklara ve Başarısızlıklara Gerçekten Hazır mıyım?

 

Unutmamak gerekir ki, her denemenin mutlaka olumsuz ve başarısızlıkla sonuçlanan bir tarafı olacaktır. Önünüze çıkan olumsuzluklar sizi yıldırmamalıdır. Bu olumsuz durumlar bu sürecin bir parçası olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korkmamalısınız. Aslında size engel olan ve olumsuzlukla sonuçlanan her başarısız girişim, engelleri aşmada bir yol olacaktır. Yani basamak atlıyorsunuz. Hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan ve suya sabuna dokunmayan kişidir.

 

Şu da bir gerçektir ki, adım attığınız çoğu işten başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz. Fakat başarısızlıkla sonuçlanan bu durumu yeni öğrenme ve beceri kazanma olarak görmeli, bundan çıkardığınız derslerle kendinize yeni bir yol çizerek o yolda yürümeye başlamalısınız. Bu her başarılı insanın yaptığı bir yöntemdir. Sonuçta eskiler yerine yeni öğrenmeler varsa başarıya doğru yelken açmışınız demektir. Hayatınızda her daim başarılar diliyor, yolunuz ve şansınız açık olsun efendim.

BEĞENDİYSEN PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir