IELTS Sınav Formatı Nasıl? IELTS Rehberi

ilets - IELTS Sınav Formatı Nasıl? IELTS Rehberi

IELTS REHBERİ

 Günümüzün en popüler ingilizce sınavlarından olan aynı zamanda uluslararası geçerliliği oldukça yüksek bir ingilizce dil sınavı olan IELTS ya da uzun adıyla “International English Language Testing System” yani Uluslararası İngilizce Dili Test Sistemi, isimli sınavın formatı hakkındaki yazıya hoşgeldiniz. Bu yazıda IELTS sınavının formatı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Hiç vakit kaybetmeyelim ve başlayalım.

IELTS Sınavı Kaç Bölümden Oluşur?

IELTS Sınavı; dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşan bir ingilizce test sistemidir. Şimdi bu bölümlerin her birini daha detaylı açıklayalım…

index 300x89 - IELTS Sınav Formatı Nasıl? IELTS Rehberi

1- Dinleme

IELTS sınavının dinleme bölümünde sınava giren adaylardan istenen şeyler; dinleme metninideki konuşmacının görüşlerini ve güttüpü amacı anlayabilme, diyaloğun gelişme biçimini belli bir çerçeve içerisinde anlayabilme ve dinleme metninide bahsedilen konuyu ana temasal ve ayrıntısal olarak anlayabilme yeteneğidir.

Bu yeteneklerin ölçümü için IELTS sınavının dinleme bölümünde 40 adet soru vardır.

2- Okuma

IELTS sınavının okuma kısmında okuduğunuzu anlama yeteneğiniz test edilir ancak bunu yaparken kısıtlı süreniz olduğu için zamana karşı da yarışıyor olacaksınız. Okuma bölümünün zorluğunun girdiğiniz IELTS sınavının türüne göre değişeceğini unutmayın. Akademik IELTS sınavına girerseniz daha zor ve kapsamlı akademik makaleler okumak zorundasınız. Genel Eğitim IELTS sınavına girecekseniz de daha sosyal, daha anlaşılır kelimelerden seçilen ve nispeten biraz daha kısa okuma parçaları sizi bekliyor olacak…

3- Yazma

IELTS sınavının yazma bölümü iki aşamadan oluşur. Akademik IELTS sınavına girecek adaylar, ilk aşamada kendilerine verilen bir tabloyu ya da grafiği belirli bir kompozisyon oluşturacak şekilde yorumlayan bir yazı yazmak zorundalar. Adaylar bunun hemen ardından sosyal bir argüman ya da fikir hakkında özgün bir yazı yazmak zorundadırlar.

Genel Eğitim IELTS sınavına girecek olan adaylar için ise ilk aşama farklılık gösteriyor. Zira; genel eğitim IELTS sınavına girecek olan adaylar, yazma bölümünün ilk aşamasında grafik yorumlama yapmazlar. Bunun yerine kendilerine IELTS sınavı sırasında iletilecek bir durum hakkında daha basit bir yazı yazarlar.

4- Konuşma

IELTS sınavının son aşaması konuşma bölümüdür. Diğer üç aşama aynı gün olacaktır ancak adayların istemesi halinde konuşma bölümüne başka bir gün katılma hakları bulunmaktadır. IELTS sınavı konuşma bölümünde, akademik IELTS ya da genel eğitim IELTS ayrımı güdülmez. Bu bölümde bir sınav görevlisi ile mülakat havasında geçecek bir konuşma yapmalısınız. Konuşmanın başında adayların biraz daha rahatlaması için notlandırmaya dahil olmayan sosyal konulardan bahsedilir. Bunun ardından ise belli bir konu hakkında sizin konuşmanız istenir. En son olarak da konuştuğunuz konu hakkında IELTS sınav görevlisinin size yönelteceği sorulara cevap vermeniz istenir.

 

BEĞENDİYSEN PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir