Çalışma Nitelikleri Üzerine Tavsiyeler

success - Çalışma Nitelikleri Üzerine Tavsiyeler

Kampüsten Merhaba. Bu yazımda üniversite hayalleri kuran veya kurmaya hazırlanan dostlarım için bir kaç husustan bahsetmek istedim.

Öncelikle elbette sıkı çalışıyorsunuzdur. Elbette olayların ciddiyetinin farkındasınızdır ancak bu satırları okurken ciddiyetinizi bir kenara bırakmanızı isteyeceğim. Çünkü bu olay sizin için asla bir ölüm kalım meselesi olmayacak. Bir yere yerleşemeseniz dahi hayatınızı olumsu etkilemeyecek. Nasıl bu kadar sert bir yorum yapabildiğim konusuna gelirsek.  Hiç birimiz anasının karnından şu ya da bu mesleğe sahip olarak çıkmadık. Sadece yeni bir şeyler kazanmak için yola başladık. Pek tabi ki bu yolda ne kadar çaba, azim ve istek bizleri o kadar ileri götürür.  Demem o ki eğer bir yeri kazanamadıysak bizden daha çok hakeden birileri vardır. Nasibimiz bu değildir. Böyle diyerek önümüze bakmamız lazım. Sınav her şey değil. Sınavı bu kadar gözümüzde büyütüp ileride ki hayatımızı tamamıyla çöpe atamayız. Bu dönemde olacak ufacık bir eksiklik bizi etkileyecek çünkü. Mesela sporu bırakmayın. Azaltabilirsiniz ama kopmayın. Hobilerinizi terk etmeyin. Hem sizinde rahatlamanıza yardımcı olacaklardır. Çalışmalarınızı bir disipline dökün. Saatlerce masa başında oturmaktansa  öz olmak kaydıyla az çalışın. Sonrası kendiliğinden gelir. Ders konusunda yorum yapmam istenirse de öncelikle matematik ardından Türkçe halledin. Eski sistemde bu önemliydi. Şimdi ise daha da önemli. Sosyal ve fende azalan soru sayıları bu sözlerimi destekler nitelikte.

Son olarak sözlerimi toparlarsam; nitelikli çalışmaya özen gösterin. Sosyal aktivitilerinize ne küsün ne de dostane ilişkiler kurun. Uyku kalitenizi artırın. Eminim ki bunları yapıp ben haketmediğim kadar kötü aldım demeyeceksiniz.

BEĞENDİYSEN PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir